Silny ból kręgosłupa promieniujący do nóg, któremu zazwyczaj towarzyszy drętwienie, mrowienie i osłabienie mięśni, może świadczyć o ucisku nerwu kulszowego. Dolegliwość ta jest bardzo uciążliwa i często uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie. Problem ten może dotknąć osób z dyskopatią, ludzi nadwyrężających krążki międzykręgowe, kobiet w ciąży i ludzi z nieprawidłową budową miednicy.
Paraliżujący ból, niedowład mięśni, przykurcze i zaburzenia czucia w nogach to sytuacje, które wymagają specjalistycznej pomocy. Nie należy ich bagatelizować, gdyż dolegliwości mogą się pogłębiać. Przyjmujący w klinice w Warszawie Andrzej Kroszczyński to specjalista, który pomaga osobom cierpiącym z powodu rwy kulszowej. Zajmuje się wykonywaniem blokad kręgosłupa. Często zleca także fizjoterapię. Bardzo pomocna jest technika McKenziego, która polega na wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń. Właściwie dobrana forma aktywności wspomaga leczenie problemów z kręgosłupem. Dzięki niej można zmniejszyć ucisk wywierany przez kręgi na jądro miażdżyste, cofnąć przepuklinę kręgosłupa i pozbyć się uciążliwych objawów. Ta metoda rehabilitacji polega na wykonywaniu przeprostów kręgosłupa lędźwiowego. Ćwiczenia na rwę kulszową muszą być dobrane indywidualnie do każdego pacjenta. Tylko wówczas będą bezpieczne i przyniosą pożądane efekty. Osoby, u których występują masywne zmiany zwyrodnieniowe i stenoza powinni zrezygnować z przeprostów. W ich przypadku pomocne okazuje się wyginanie kręgosłupa lędźwiowego do tyłu i zaokrąglenie grzbietu. Taka postawa ciała powiększa otwory międzykręgowe i redukuje ucisk na korzeń nerwowy. Skutkuje to złagodzeniem bólu. Zginanie dolnej części pleców może poprawić mobilność lędźwiową. Tego typu ćwiczenia powinny być wykonywane w pozycji leżącej. Mogą się na nie zdecydować osoby skarżące się na silny ból w dolnej części pleców.
Dolegliwości wywołane przez ucisk na nerw kulszowy wymagają leczenia. Plan terapii należy opracowywać na podstawie wyników badania rezonansem magnetycznym. W wielu sytuacjach pomocna okazuje się fizjoterapia. Właściwie dobrane formy aktywności przynoszą ulgę, zapobiegają ponownemu pojawieniu się bólu i łagodzą nieprzyjemne dolegliwości. Ważne, by wykonywać je systematycznie i zgodnie z zaleceniami specjalisty. W wielu przypadkach można uniknąć interwencji chirurgicznej.
Dodano: 29-11-2022
Oceń firmę (0 z 0 głosów)