Na rynku działa wielu inwestorów, którzy regularnie biorą udział w egzekucjach komorniczych w celu zakupienia w niskiej cenie nieruchomości lub ruchomości (pojazdów, sprzętów czy mebli). Dla stałych uczestników tego typu wydarzeń warunki udziału są zapewne oczywiste, jednak osoby planujące przystąpić do licytacji po raz pierwszy z pewnością mają sporo wątpliwości i pytań.
Ile wynosi wadium?
Przede wszystkim należy podkreślić, że w celu wzięcia udziału w licytacji trzeba uiścić stosowną kwotę, tzw. wadium stanowiące zwykle 10% wartości licytowanego przedmiotu. Rękojmia jest oczywiście zwracana w momencie, gdy uczestnikowi nie uda się zakupić nieruchomości lub ruchomości. Z kolei w przypadku wygranej przyszły właściciel jest zobowiązany do zapłacenia wylicytowanej ceny z pomniejszonym wadium. Pieniądze przepadają jedynie w momencie, gdy wygrany nie spełni dalszych warunków i nie dokona wymaganej płatności. Podczas pierwszej licytacji przedmiot jest wystawiany za cenę 3/4 wartości rynkowej, a przy drugim podejściu za 1/2 (jeśli wierzyciel wyrazi zgodę).
Kto nie może przystąpić do licytacji komorniczej?
Okazuje się, że nie wszyscy mogą wziąć udział w egzekucji. Uczestnikami licytacji nie może być:
Licytacje komornicze odbywające się w Mińsku Mazowieckim są wcześniej zamieszczane w formie stosownego obwieszczenia (wraz z terminem i wysokością wadium) w siedzibie sądu rejonowego oraz poszczególnych kancelariach komorniczych. osoby zainteresowane tego typu wydarzeniami mogą także zajrzeć na strony internetowe miejskich komorników, gdzie powinny zostać udostępnione opisy przedmiotów objętych egzekucją. Takie informacje znajdują się na stronie Kancelarii Komorniczej w Mińsku Mazowieckim prowadzonej przez komornika sądowego Mateusza Zarębskiego oraz komornika sądowego Sebastiana Tymińskiego.
Dodano: 25-12-2022Oceń firmę (0 z 0 głosów)