Opis:

Obiekty, które zostały wybudowane kilka lat temu, mogą nie spełniać istniejących aktualnie norm krajowych i europejskim, na przykład pod względem oszczędzania energii. Jednakże nie oznacza to, że takie budynki będą przynosiły nam straty, wystarczy bowiem przeprowadzić audyt energetyczny, który pozwoli wskazać, w jaki sposób można przeprowadzić modernizację obiektu, aby zużywanie energii stało się bardziej racjonalne. Audyty energetyczne są też pomocną metodą na uzyskanie dotacji w zakresie termomodernizacji budynku.

Takie audyty, w przypadku przedsiębiorstw, powinny być wykonywane raz na cztery lata. W celu przeprowadzenia audytu, należy skontaktować się z profesjonalistami - na przykład z firmą Ekoprodet, która w tej dziedzinie działa na rynku już od wielu, wielu lat. Profesjonalnie sporządzony audyt energetyczny powinien opierać się m.in. na normie PN-EN-16247 oraz PN-EN ISO 50001. Przygotowany dokument należy złożyć w Urzędzie Regulacji Energetyki.

Ale co dokładnie zawiera taki audyt, niezależnie od tego, czy jest to audyt przedsiębiorstwa, budynku użyteczności publicznej czy może domu jednorodzinnego? Z całą pewnością w dokumencie nie może zabraknąć dokładnej analizy techniczno-ekonomicznej. Wskazuje ona na parametry ekonomiczne i techniczne budynku oraz pozwala ocenić, jakie nowe rozwiązania można wdrożyć, aby zwiększyć energooszczędność obiektu. Dzięki audytowi dowiemy się, w jaki sposób można zmniejszyć koszty ogrzewania, oświetlenia, klimatyzacji, jak też przygotowania ciepłej wody. W przypadku przedsiębiorstw, mowa jest także o działaniach zmierzających do zmniejszenia kosztów procesów produkcyjnych czy kosztów transportu.

Oczywiście audyt energetyczny nie jest jedynym, jaki może wykonać właściciel budynku, któremu zależy na modernizacji obiektu. Warto przeprowadzać też audyty remontowe oraz badania termowizyjne. Wiele osób obecnie decyduje się też na przygotowanie projektu instalacji wykorzystującej odnawialne źródła energii, jak np. instalacji fotowoltaicznej.

Dodano: 04-12-2018
Autor: Jędrzej Nowakowski
Źródło:
https://www.ekoprodet.pl/audyt-energetyczny/Ekoprodet


WWW: https://www.ekoprodet.pl/

Os. Rusa 45, 61-245 Poznań

Tel: 61 874-06-81

Oceń firmę (5 z 1 głosów)
Brak komentarzy! Bądź pierwszy!

W Okolicy