Opis:

Tłumacz przysięgły to poważne i odpowiedzialne stanowisko. Wymaga ono specjalistycznej wiedzy i umiejętności językowych. Zarówno pod względem gramatycznym jak i leksykalnym.  W tym wypadku nie wystarczy zwykła znajomość języka obcego, nawet jeśli jest ona na bardzo wysokim poziomie.  Dotyczy to wszystkich rodzin językowych. Zatem, pojawia się pytanie,  co zrobić, by zostać tłumaczem?

Aby zostać tłumaczem przysięgłym, należy spełnić następujące warunki:

  • należy dobrze władać  językiem polskim i norweskim;
  • wymagana jest niekaralność;
  • konieczne jest zdanie egzaminu na tłumacza przysięgłego.

Każdy tłumacz przysięgły języka norweskiego powinien ukończyć studia magisterskie. Filologia danego języka ze specjalizacją tłumaczeniową daje bardzo mocne fundamenty do dalszych działań. 

 

Podstawowy podział, jaki stosuje się przez firmy wykonujące tłumaczenia, to ten na tłumaczenia zwykłe (wszelkiego rodzaju teksty użytkowe,  artykuły, itp.) i przysięgłe (dokumenty sądowe, certyfikaty szkolne, zaświadczenia, dokumenty urzędowe).

Jedną z firm specjalizujących się w tłumaczeniach zwykłych i przysięgłych jest Spectłumacz. Na stronie internetowej spectlumacz.pl można znaleźć wszystkie niezbędne informacje dotyczące wykonywanych zleceń, takich jak orientacyjne ceny tłumaczeń, ich rodzaje oraz czas realizacji zamówień.

Podsumowując, aby zostać tłumaczem przysięgłym języka norweskiego, warto zacząć od podstaw, czyli od opanowania znajomości tego języka do perfekcji. Warto zastanowić się nad wspomnianymi wcześniej studiami filologicznymi ze specjalizacją tłumaczeniową. Dają one szansę na zdobycie bogatego warsztatu językowego, poprzez, między innymi, praktyki zawodowe.  

Kolejnym krokiem powinno być zdobycie poświadczenia o niekaralności. Wystawiane są one w sądach, po uiszczeniu stosownej opłaty. 

Ostatni krok to egzamin na tłumacza przysięgłego. Dobrze jest solidnie się do niego przygotować, aby mieć pewność, że żadne językowe zagadnienia nie są nam obce.  Należy posiadać umiejętności pozwalające na wykonywanie tłumaczeń ustnych i pisemnych. 

 

 

Dodano: 21-11-2018
Autor: Hubert Szulc
Źródło:
https://spectlumacz.pl/jezyki/norweski/
https://poradnikpracownika.pl/-jak-zostac-tlumaczem-przysieglym-poznaj-tajniki-tego-zawodu
https://www.ms.gov.pl/pl/lista-tlumaczy-przysieglych/list.html?City=Warszawa&Language=33

Biuro tłumaczeń specjalistycznych SpecTłumacz


WWW: https://spectlumacz.pl/

Konarskiego 12, 44-274 Rybnik

Tel: 32 494 32 69

Oceń firmę (0 z 0 głosów)
Brak komentarzy! Bądź pierwszy!

W Okolicy