Opis:

Prowadzenie biznesu w różnych częściach Unii Europejskiej sprawia, że nieraz dochodzi do sytuacji, kiedy jest nadpłata VAT-u. Jeśli chciałbyś ubiegać się o zwrot VAT z UE, ważne jest, abyś miał najpierw świadomość, w jakich sytuacjach jest to w ogóle możliwe. Zwrot VAT jest możliwy wtedy, kiedy nie wyznaczono siedziby czy też stałego miejsca wykorzystywanego celów prowadzenia działalności gospodarczej.

Zwrot VAT zapłaconego w innym kraju przez polskiego podatnika jest możliwe, kiedy jest podatnikiem towarów i usług i złoży odpowiedni wniosek w państwie członkowskim UE. Podatnik może wystąpić o zwrot VAT, ponieważ zawarty on jest już w cenie produktów, które kupuje podatnik w innym państwie niż Polska. Wniosek o zwrot VAT musi zostać złożony za pośrednictwem właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Co ważne, ważne aby wniosek o zwrot VAT z UE został złożony w odpowiednim terminie. Wniosek można złożyć do 30 września następującego po roku podatkowym.

Jeśli chcesz, aby Twój wniosek został uznany, zadbaj o to, aby nie zabrakło na nim potrzebnych informacji. W innym wypadku zwrot nadpłaconego VAT-u się przedłuży. Aby wniosek został właściwie złożony, wymaga się, aby podatnik zamieścił takie informacje jak:

  • dane dotyczące podatnika wnioskującego zwrot podatku VAT,
  • okres, za który należy się zwrot podatku VAT,
  • rachunek bankowy razem ze szczegółami,
  • informacje o importowanych towarach i nabytych towarach i usługach.

Nie zawsze jednak zwrot podatku VAT będzie możliwy. Nie będzie on możliwy, kiedy podatnik Rzeczpospolitej Polskiej ubiega się o zwrot mniejszy niż 400 euro, a okres zwrotu jest krótszy niż rok kalendarzowy ale dłuższy niż  3 miesiące.

Jeśli interesuje Cię bardziej temat VAT, zajrzyj na ayming.pl i zobacz, jak szybko możesz odzyskać zwrot VAT. Firma pomoże Ci zebrać wszystkie dokumenty, które są wymagane do poprawnego wniosku. Poza tym, warto w takiej sytuacji skorzystać także z możliwości bycia reprezentowanym przez inną osobę w toku postępowania podatkowego. Zwrot nadpłaconego VAT nie jest obliczany automatycznie, dlatego konieczne jest samodzielne złożenie wniosku o taki zwrot.

Dodano: 14-11-2018
Autor: Bartek Urbański
Źródło:
https://www.ayming.pl/nasze-obszary/podatki-i-oplaty-lokalne/podatki-i-oplaty-lokalne/podatek-vat/zwrot-vat-z-panstw-ue/
http://ksiegowosc.infor.pl/podatki/vat/odliczanie-i-zwrot-podatku/684942,Zwrot-VAT-zaplaconego-w-innym-panstwie-UE-przez-polskiego-podatnika.html
http://www.rp.pl/VAT/309029969-Jak-odzyskac-VAT-zaplacony-za-granica.html

Ayming Polska Sp. z o.o.


WWW: https://www.ayming.pl/

Al. Jerozolimskie 63, 00--69 Warszawa

Tel: +48 22 330 60 00

Oceń firmę (0 z 0 głosów)
  • Moja współpraca z Ayming trwa już ponad 3 lata. i jestem mega zadowolona z tego. Oszczędność na każdym szczeblu firmy, a zwrot vat bardzo szybki.

  • Użytkownik Lena Bąk dodał komentarz 2018-07-12 11:29:14
  • Ocena 4

W Okolicy