Opis:

Coraz więcej Polaków posiada prawo jazdy. To oznacza, że na drogach będzie można zobaczyć coraz większą liczbę kierowców. Pojawia się jednak pytanie, czy drogi będą odpowiednio przygotowane na zwiększony ruch, a tym samym obciążenie. 

Aby nie dopuścić do sytuacji, w której nowa droga miałaby już po kilku miesiącach poważne odkształcenia, koleiny, istotne jest, by wykonać odpowiednie badania geotechniczne. To dzięki nim można na bieżąco kontrolować stan i jakość dróg, a także przydatność podłoży do projektu budowlanego. Budowa drogi jest zadaniem czasochłonnym, ale również odpowiedzialnym, ponieważ konieczne jest, by zadbać nie tylko o bezpieczeństwo, ale również o komfort podróżujących.

Specjaliści pracujących dla laboratoriów drogowych zajmują się badaniem równości nawierzchni. To profesjonalne badanie pozwala ocenić, jak duże będą drgania i wstrząsy w czasie jazdy. Obecnie prawo nakazuje wykonywanie takich badań w przypadku dróg o takich klasach jak:

  • A,
  • S,
  • G,
  • Gp.

Badanie komfortu jazdy to nic innego jak badanie wskaźnika IRI (International Rougnhess Index). Wykonuje się je nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach europejskich. Drogi publiczne powinny być budowane w taki sposób, aby ich użytkownicy nie musieli odczuwać przez cały czas dyskomfortu. Warto wspomnieć również, że badania równości podłużnej "IRI" mają zastosowanie także wówczas, gdy potrzebujemy ocenić, czy dany odcinek wymaga przebudowy. Ten rodzaj badań pozwala również na sukcesywne kontrolowanie stanu dróg.

W przypadku budowy autostrad czy dróg krajowych ważne jest również podłoże, na którym ma pojawić się droga. Powinno być ono odpowiednio wytrzymałe i zwarte. To przełoży się na to, że droga nie będzie kruszyła się po bokach, a odkształcenia pojawią się później. Badania gruntu pozwalają sprawdzić wskaźnik gęstości warstwy, wskaźnik różnoziarnistości czy też współczynnik filtracji. Są wykonywane także wtedy, gdy potrzeba ocenić, czy dany grunt może być wykorzystany jako podłoże nawierzchni. Na badanianawierzchni.pl można dowiedzieć się więcej na temat laboratorium zajmującym się badaniami geotechnicznymi.

Dodano: 14-11-2018
Autor: Krzysztof Pawłowski
Źródło:
http://badanianawierzchni.pl/badania-gruntu/Jarosław Bartosiewicz Badania Gruntów i Nawierzchni


WWW: http://badanianawierzchni.pl

Rubież 14a, 61-612 Poznań

Tel: +48 505 04 08 33

Oceń firmę (0 z 0 głosów)
Brak komentarzy! Bądź pierwszy!

W Okolicy